Konta osobiste

Konto bankowe (rachunek bankowy) to z definicji zapis stanu należności między dwoma podmiotami, z których jeden jest bankiem. Na wniosek klienta bank zobowiązuje się do dokonywania rozliczeń pieniężnych (np. przelew lub płatność kartą). W niektórych przypadkach bank samodzielnie dokonuje operacji gotówkowych w zakresie przewidzianym w umowie rachunku, np. gdy realizuje zdefiniowane  przez posiadacza rachunku polecenia zapłaty, pobiera opłaty za korzystanie z konta lub opłatę za obsługę karty płatniczej.

Od 2001 roku, w Polsce, każde konto bankowe posiada swój unikalny numer w standardzie IBAN.

Jak wybrać konto osobiste?

Poniższy ranking kont osobistych powstał, aby ułatwić Ci wybór konta osobistego, które będzie możliwie najlepiej spełniało Twoje potrzeby.

Obecna oferta rachunków bankowych dostępnych na rynku jest bardzo bogata, a konta osobiste oferują nam coraz więcej możliwości. Wszystko to sprawia, że trudno dokonać nam świadomego wyboru konta osobistego. Osoby, które podejmują decyzję o założeniu konta bez zastanowienia się i porównania ofert różnych banków, w dłuższej perspektywie czasu narażone są na realną stratę rzędu nawet kilkuset złotych. W związku z tym zachęcamy do tego aby poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą kont bankowych w celu dokonania bardziej przemyślanej decyzji.

[comperia]

Poniżej prezentujemy listę czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego:

Koszt prowadzenia rachunku

Podstawowym kosztem posiadania konta je opłata za jego prowadzenie. Zwróć uwagę, czy bank pobiera dodatkowe opłaty i prowizje za prowadzenie rachunku.

Opłaty za kartę płatniczą 

Mogą to być opłaty za wydanie karty lub/oraz jej prowadzenie. Często opłata za prowadzenie karty uzależniona jest od kwoty wykonanych w danym miesiącu transakcji.

Opłaty za przelewy

Sprawdź, czy bank pobiera opłatę za dokonywanie przelewów wychodzących w obrębie banku i do innych banków. Jeżeli zamierzasz korzystać z szybkich przelewów (np. SORBNET), zwróć uwagę na ich koszt.

Lokalizacja oddziału banku

Pomimo doby internetu, bankowości elektronicznej i mobilnej, może zdarzyć się, że będziemy musieli udać się do placówki banku, w którym mamy konto. Sprawdź przez założeniem konta czy dojazd do oddziału nie będzie dla Ciebie problematyczny.

Opłaty za korzystanie z bankomatów

Wiele banków oferuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Warto jednak to przed założeniem konta dowiedzieć się jakie sieci bankomatów są bezpłatne w danej ofercie. Dowiedz się także, czy bank nie pobiera dodatkowej opłaty za możliwość darmowych wypłat z bankomatów.

Liczba bankomatów

Warto również wiedzieć, jak szybko wypłacimy pieniądze z konta, gdy będziemy ich potrzebowali. Sprawdź więc, czy możesz wypłacić gotówkę w pobliżu miejsca zamieszkania, miejsca pracy, czy też w markecie, w którym najczęściej robisz zakupy. Zwróć uwagę z ilu bankomatów możesz wypłacić swoje środki bez prowizji. Jeżeli bank oferuje darmowe wypłaty za wszystkich bankomatów, to nie musisz się tym martwić.

Planujesz wyjazdy za granicę? Sprawdź też możliwość i opłaty za wypłatę środków z bankomatów w innych krajach.

Oprocentowanie konta bankowego

Rachunki bieżące zazwyczaj nie są oprocentowane. W przypadku rachunków lokat i kont oszczędnościowych wysokie oprocentowanie jest jednak jednym z najważniejszych czynników świadczących o atrakcyjności danej oferty. Warto zapoznać się z ofertą oszczędnościową banku, w którym planujemy założyć konto osobiste. Posiadanie konta w banku, który ma atrakcyjne oferty lokat i kont oszczędnościowych znacznie ułatwi Ci korzystne dla Ciebie lokowanie nadwyżek finansowych na lokatach bądź innych produktach oszczędnościowych.

Dodatkowe usługi oferowane przez bank w ramach konta bankowego

Postrzegana wartość dodatkowej usługi jest kwestią indywidualną. Na przykład jeżeli oszczędzasz pieniądze na lokacie to wiesz, że banki często oferują lokaty z wyższym oprocentowaniem dla osób, które posiadają konto w tym banku. Jeżeli natomiast inwestujesz na giełdzie lub w fundusze inwestycyjne to ucieszy Cię darmowy dostęp do rachunku maklerskiego czy też platformy inwestycyjnej w ramach konta bankowego. Każdy ma swoje preferencje i powinien według swoich potrzeb sprawdzić usługi dodane banku.

Ranking kont osobistych

Prześwietlamy najlepsze promocje bankowe, konta i lokaty bankowe.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi okazjami!