Konto bankowe – jak wybrać?

Konto bankowe – co to jest?

Konto bankowe (rachunek bankowy) to z definicji zapis stanu należności między dwoma podmiotami, z których jeden jest bankiem. Na wniosek klienta bank zobowiązuje się do dokonywania rozliczeń pieniężnych (np. przelew lub płatność kartą). W niektórych przypadkach bank samodzielnie dokonuje operacji gotówkowych w zakresie przewidzianym w umowie rachunku, np. gdy realizuje zdefiniowane  przez posiadacza rachunku polecenia zapłaty, pobiera opłaty za korzystanie z konta lub opłatę za obsługę karty płatniczej.

Od 2001 roku, w Polsce, każde konto bankowe posiada swój unikalny numer w standardzie IBAN.

Jak wybrać osobiste konto bankowe?

Obecna oferta rachunków bankowych dostępnych na rynku jest bardzo bogata, a konta osobiste oferują nam coraz więcej możliwości. Wszystko to sprawia, że trudno dokonać nam świadomego wyboru konta osobistego. Osoby, które podejmują decyzję o założeniu konta bez zastanowienia się i porównania ofert różnych banków, w dłuższej perspektywie czasu narażone są na realną stratę rzędu nawet kilkuset złotych. W związku z tym zachęcamy do tego aby poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą kont bankowych w celu dokonania bardziej przemyślanej decyzji.

Poniżej prezentujemy listę czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego:

Koszt prowadzenia rachunku

Podstawowym kosztem posiadania konta je opłata za jego prowadzenie. Zwróć uwagę, czy bank pobiera dodatkowe opłaty i prowizje za prowadzenie rachunku.

Opłaty za kartę płatniczą 

Mogą to być opłaty za wydanie karty lub/oraz jej prowadzenie. Często opłata za prowadzenie karty uzależniona jest od kwoty wykonanych w danym miesiącu transakcji.

Opłaty za przelewy

Sprawdź, czy bank pobiera opłatę za dokonywanie przelewów wychodzących w obrębie banku i do innych banków. Jeżeli zamierzasz korzystać z szybkich przelewów (np. SORBNET), zwróć uwagę na ich koszt.

Lokalizacja oddziału banku

Pomimo doby internetu, bankowości elektronicznej i mobilnej, może zdarzyć się, że będziemy musieli udać się do placówki banku, w którym mamy konto. Sprawdź przez założeniem konta czy dojazd do oddziału nie będzie dla Ciebie problematyczny.

Opłaty za korzystanie z bankomatów

Wiele banków oferuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Warto jednak to przed założeniem konta dowiedzieć się jakie sieci bankomatów są bezpłatne w danej ofercie. Dowiedz się także, czy bank nie pobiera dodatkowej opłaty za możliwość darmowych wypłat z bankomatów.

Liczba bankomatów

Warto również wiedzieć, jak szybko wypłacimy pieniądze z konta, gdy będziemy ich potrzebowali. Sprawdź więc, czy możesz wypłacić gotówkę w pobliżu miejsca zamieszkania, miejsca pracy, czy też w markecie, w którym najczęściej robisz zakupy. Zwróć uwagę z ilu bankomatów możesz wypłacić swoje środki bez prowizji. Jeżeli bank oferuje darmowe wypłaty za wszystkich bankomatów, to nie musisz się tym martwić.

Planujesz wyjazdy za granicę? Sprawdź też możliwość i opłaty za wypłatę środków z bankomatów w innych krajach.

Oprocentowanie konta bankowego

Rachunki bieżące zazwyczaj nie są oprocentowane. W przypadku rachunków lokat i kont oszczędnościowych wysokie oprocentowanie jest jednak jednym z najważniejszych czynników świadczących o atrakcyjności danej oferty. Warto zapoznać się z ofertą oszczędnościową banku, w którym planujemy założyć konto osobiste. Posiadanie konta w banku, który ma atrakcyjne oferty lokat i kont oszczędnościowych znacznie ułatwi Ci korzystne dla Ciebie lokowanie nadwyżek finansowych na lokatach bądź innych produktach oszczędnościowych.

Dodatkowe usługi oferowane przez bank w ramach konta bankowego

Postrzegana wartość dodatkowej usługi jest kwestią indywidualną. Na przykład jeżeli oszczędzasz pieniądze na lokacie to wiesz, że banki często oferują lokaty z wyższym oprocentowaniem dla osób, które posiadają konto w tym banku. Jeżeli natomiast inwestujesz na giełdzie lub w fundusze inwestycyjne to ucieszy Cię darmowy dostęp do rachunku maklerskiego czy też platformy inwestycyjnej w ramach konta bankowego. Każdy ma swoje preferencje i powinien według swoich potrzeb sprawdzić usługi dodane banku.

Ranking kont osobistych

 

Zestawienie kont bankowych – luty 2016
Bank Nazwa konta

Bank Millennium

Konto 360° z premią 360 zł

WEJDŹ
Raiffeisen Polbank Wymarzone Konto WEJDŹ
Bank Zachodni WBK Konto Godne Polecenia WEJDŹ
Toyota Bank Konto Jedyne WEJDŹ

BGŻ BNP Paribas

iKontoaktywator

Prześwietlamy najlepsze promocje bankowe, konta i lokaty bankowe.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi okazjami!